امام جمعه موقت تهران گفت: به تعبير علمی و عرفانی، خانه و مسکن امام عصر مرکز دایره هستی و قطب عالم هستی است یعنی همه به دور او می‌چرخند و حرکت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه قم، آیت‌الله امامی کاشانی چهارشنبه شب در جمع زائران مسجد مقدس جمکران در سخنانی به تشریح حدیثی از پیامبر اکرم(ص) و معراج آن حضرت پرداخت و اظهار کرد: خلقت انسان‌ها مساوی نیست یعنی خلقت برخی افراد از زمانی است که نمی‌توان برای آن آغازی بیان کرد.

وي با بيان اينكه "در روایات آمده است از نور پیامبر اکرم، نور انبیا، امیرالمومنین و اولاد و اوصیا آن حضرت به وجود آمده است"، افزود: نور پیامبر اکرم لمعه وجودی است که در نخستین مرحله آفرینش بوده است. این نور حرکت کرده و از آن، انبیا و اوصیا، عرش و لوح و قلم از آن به وجود آمده‌اند. این نور در عالم خلقت همین طور تنزل پیدا کرده و پایین آمده است به طبیعت و ماده که پایین‌ترین مرحله وجود است، رسیده و از همانجا شروع به تکامل کرده است.

امامي‌كاشاني با بیان اینکه "جمادات، نباتات، حیوانات، انسان‌ها، انبیا و اولیا از همان نور هستند"، خاطرنشان کرد: آفرینش بر اساس تکامل است و اگر در خلقت کمال نباشد، لغو است و اگر نگاه به خالق نباشد بیهوده است.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه حرکت عالم برای کمال است، تصریح کرد: چون این حرکت برای کمال است، انبیا و اوصیا اربابان مکتب تکامل بودند و از همه بالاتر خاتم آنان حضرت محمد مصطفی(ص) بود و از همین رو که گفته می‌شود اول نور، نور پیامبر اکرم است و این نور حقیقتی و واقعی بود.

وی در ادامه با بیان اینکه "آفرینش برای درک، عقل و فهم است"، تاکید کرد: عقل همان نقطه کمالی است که سردمدار آن وجود نازنین پیامبر اکرم(ص) است. جمادات و نباتات در یک نقطه از کمال خود متوقف می‌شوند ولي تکامل انسان ایستا نیست و هرچه دامنه سن برای او وسیع‌تر شود، انسان نیز آماده حرکت است، بنابراین انسان در حرکت تکاملی خود متوقف نمی‌شود.

امامي‌كاشاني در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه "نظام آفرینش دایره است"، اظهار کرد: این دایره از یک نقطه یعنی از محمد(ص) شروع شده و بعد از او علی(ع) و فاطمه(س) و فرزندانشان و سپس انبیا و اوصیا و بعد حیوانات و جمادات است و این تکامل طی شده تا آخرین نقطه به نقطه اول آن وصل شده است.

امام جمعه موقت تهران در ادامه با اشاره به شب میلاد امام عصر(عج) گفت: امام عصر یک وجود نورانی در ازل دارد و یک وجود طبیعی که در چنین شبی وجود پیدا می‌کند.

وي با بيان اينكه "انسان کامل همواره بر روی زمین است و زمین از او خالی نمی‌شود"، در تشریح محل سکونت امام عصر(عج) در روی زمین گفت: بهترین تعبیر علمی و عرفانی برای محل سکونت آن حضرت این است كه خانه و مسکن امام عصر مرکز دایره هستی و قطب عالم هستی است یعنی همه به دور او می‌چرخند و حرکت می‌کنند.

امامی کاشانی با اشاره به اینکه نباید چشم انسان تنها به عالم طبیعت باشد، یادآور شد: هرچه علم پیشرفت کند و هرچه تکنولوژی عمیق‌تر و سخت افزارها بیشتر شود و حرکت طبیعی و علمی بالاتر رود در عین حال جهل انسان نسبت به خود طبیعت بیشتر می‌شود.

وی با بیان اینکه کسی اگر اهل گناه و فساد شد از دایره تکامل بیرون رفته است، ادامه داد: خلقت هم همین است و این موضوع منحصر به فلان گناهکار نیست بلكه گناه خودش کار خودش را خراب می‌کند.

امامی کاشانی توجه به امام عصر را توفیق الهی دانست و تاكيد كرد: کسانی که در شب نیمه شعبان این توفیق را پیدا کرده‌اند كه در مسجد جمکران حضور پیدا کنند و نماز بخوانند و به حضرت ولی عصر متوسل شوند، توفیق بزرگی نصیبشان شده است. امام عصر(عج) برای مومنان دعا می‌کنند و باید تلاش کنیم که در زمره دعاهای آن حضرت قرار گیریم.

امام جمعه موقت تهران در پايان، با بيان اینکه "ما باید اين باور را در خودمان ایجاد کنیم که نماز انسان را تغییر می‌دهد"، اظهار كرد: اگر به این موضوع توجه کردیم، منتظر امام زمان به شمار می‌آيیم و در مسیری حرکت می‌کنیم که انسان را به سوی تکامل می‌برد.تاريخ : | | نویسنده : amayesh93 |
رپورتاژ
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
لیپوماتیک
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
عوارض روغن خراطین
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
انجام پایان نامه
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
سامانه جامع مشاغل شهرری
اجاره خودرو | کرایه اتومبیل

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | فلزیاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.