معاون وزير جهاد کشاورزي تصريح کرد: برخي از همان کساني که نياز کشور به محصولات مختلف کشاورزي در طول برنامه پنج‌ساله چهارم و مرزهاي خود کفايي در هر يک از محصولات را کاملا اشتباه برآورد کرده بودند حالا به عوض عذرخواهي بابت اشتباهات خود طلبکار هم شده‌اند
 
به گزارش ايرنا به نقل از شوراي اطلاع‌رساني دولت، در روزهاي اخير بحث‌هاي نسبتا مفصلي در ارتباط با بخش کشاورزي در خبرگزاري‌ها و مطبوعات مطرح شده است که سخنان " حسن روحاني" رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام ازجمله آنهاست.
با توجه به اهميت موضوع و ضرورت پيگيري آن پايگاه اطلاع رساني دولت گفتگويي را با " جعفر خلقاني" معاون وزير جهاد کشاورزي و رييس سازمان ترويج و تحقيقات و آموزش کشاورزي انجام داده‌است که در پي مي‌آيد:
سوال: حسن روحاني رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام اخيرا در نشست‌هايي اعلام داشته است در دوران دولت نهم به جاي خود‌کفايي در بخش کشاورزي به وارد کننده محصولات کشاورزي تبديل شده‌ايم. نظر شما در اين باره چيست؟ دکتر خلقاني: اظهارات رييس مرکز تحقيقات استراژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام در رابطه با وضعيت کشاورزي کشور در طول يک هفته گذشته نشان مي‌دهد ايشان اطلاع چنداني از نکات فني و کارشناسي کشاورزي ندارند و چه بسا عده‌اي هم از اين عدم اطلاع ايشان سوء استفاده مي‌کنند.
به‌نظر من موضع‌گيري‌هاي اخير حسن روحاني در رابطه با وضعيت کشاورزي کشور فاقد ارزشهاي کارشناسي و سرشار از تناقض و تلاطم و بي بند وباري در حرف زدن عليه دولت است.
به‌نظر مي‌رسد عده‌اي خاص سعي دارند با سرهم کردن برخي از آمارهاي پراکنده و به شدت گزينش شده و ارائه آنها به افراد فاقد آگاهي فني از اين افراد به عنوان بلندگوي خود استفاده کنند و يک موج تبليغاتي هدايت شده را بوجود بياورند.
اينگونه ديدگاه‌هاي حسن روحاني در رابطه با وضعيت کشاورزي کشور علاوه بر آنکه مغرضانه و غيرمنطقي و تخريب‌گرايانه است با مواضع و سخنراني‌هاي آتشين وي در سالهاي گذشته در رابطه با ضرورت تطبيق پيدا کردن اقتصاد ايران با شرايط نوين حاکم بر تجارب جهاني تناقض آشکار دارد.
وي در سالهاي گذشته در قالب يک روشنفکر آشنا با شرايط نوين جهاني هرگونه مداخله دولت در عرصه اقتصاد و تجارت را به شدت نفي کرده و حالا هياهو به‌راه انداخته‌اند که چرا عده‌اي از بخش خصوصي چند هزار کيلو پرتقال وارد کرده‌اند و دولت جلوي آنها را نگرفته است؟!
جالب اين است که رسانه‌هايي که اکنون صحبت‌هاي روحاني درباره واردات پرتقال را به تيترهاي درشت پيشاني خودشان تبديل مي کنند، همزمان از گران شدن گوجه فرنگي در فصل سرما فرياد و فغان گوشخراشي سرداده اند. سوال: تا چه حد طرح چنين مباحثي را از سوي آقاي حسن روحاني در راستاي اعتلاي بخشي به کشاورزي و اقتصاد کشور يا در قالب يک رويکرد سياسي قلمداد مي‌کنيد؟
خلقاني: در ابتدا به نظر مي‌رسيد پاسخگويي به صحبت‌هاي حسن روحاني چندان ضروري نيست ولي تکرار هدفمند اين صحبت‌ها در مجامع و نشست‌هاي مختلف ظاهرا با هدف يک جريان‌سازي مسموم انجام گرفته است و به همين لحاظ نياز به شفاف سازي‌ پيرامون برخي ابهامات و رفع تشويش‌هاي احتمالي در نزد افکار عمومي را دارد.
روحاني طوري مدعي مي‌شود ايران از يک کشور صادر کننده محصولات کشاورزي به يک وارد کننده اين محصولات تبديل شده که گويا تمام اين اتفاقات در طول سه سال‌ گذشته به وقوع پيوسته است، در حالي که همان کساني که اين گونه آمار و اطلاعات گمراه کننده و سردرگم را در اختيار اين و آن قرار مي‌دهند بهتر از همه مي‌دانند اولا کشورمان در طول پنجاه سال گذشته هرگز يک کشور بزرگ صادر کننده محصولات کشاورزي نبوده است.
همچنين بحث خودکفايي در توليد محصولات استراتژيک کشاورزي و سپس توسعه صادرات اين محصولات در هيچ دوره‌اي به اندازه سه سال گذشته مورد توجه قرار نگرفته است، نشانه بارز اين مسئله نيز متوسط رشد 7/6 درصدي توليد محصولات کشاورزي در طول سه سال گذشته، يعني 2/0 درصد بالاتر از سقف پيش‌بيني شده در برنامه پنج‌ساله چهارم توسعه مي‌باشد.

سوال: يکي از نکات مطرح شده در بحث‌هاي اخير، عدم دستيابي کشور به خودکفايي در برخي محصولات استراتژيک کشاورزي بويژه جو و ذرت بوده است. اين مساله را چگونه توضيح مي‌دهيد؟

خلقاني: برخي از همان کساني که نياز کشور به محصولات مختلف کشاورزي در طول برنامه پنج‌ساله چهارم و مرزهاي خود کفايي در هر يک از محصولات را کاملا اشتباه برآورد کرده بودند حالا به عوض عذرخواهي بابت اشتباهات خود طلبکار هم شده‌اند. آنها مرز خودکفايي در توليد جو را 5/3 ميليون تن براي سال 88 پيش‌بيني کرده‌ بودند ولي ما درسال 86-85 از مرز 7/3 ميليون تن نيز گذشتيم و باز هم خودکفا نشديم. در رابطه با ذرت هم همين‌طور است.
متاسفانه در برآورد خود‌کفايي‌ها مسائل مهمي چون توسعه پرشتاب صنعت دام و طيور و افزايش شديد مصرف جو و ذرت در اين صنعت مورد توجه کافي قرار نگرفته بود . حالا هم نبايد فريب‌کارانه ادعا شود شعار خودکفايي در توليد جو و ذرت محقق نشده است.
ما در توليد اين‌گونه محصولات از برنامه پنج‌ساله چهارم هم جلوتر هستيم، فقط بايد يک بازتعريفي جديد از مرزهاي خو‌دکفايي داشته باشيم.
علاوه براين مسئولان کشور ممکن است در يک سال تصميم‌ بگيرند ذخاير استراتژيک برخي محصولات خاص را افزايش دهند و براي اين منظور واردات آن محصولات را افزايش دهند ولي اين مسئله هيچ ربطي به ميزان توليد آن محصولات در کشور ندارد.
بنابر اين تکيه کردن بر آمار و ارقام منتشره از سوي گمراکات کشور براي ارزيابي ميزان توليد يک محصول در کشور اگر عوامفريبانه نباشد حداقل غير کارشناسانه و غير عقلاني است.

سوال: اين نکته هم مطرح شده است که دولت از افزايش درآمد نفتي طي سالهاي گذشته بجاي تقويت زيرساختهاي بخش کشاورزي براي واردات پرتقال استفاده کرده است آيا همين‌طور است؟

خلقاني: ادعاي روحاني در مورد اينکه دلارهاي نفتي به عوض کمک به تقويت زيرساخت‌ها در بخش کشاورزي صرف خريد پرتقال شده صرفا يک ادعاي عوام فريبانه است. زيرا اولا فعاليت‌هايي که در طول سه سال گذشته در زمينه تقويت زيرساخت‌ها در بخش کشاورزي از جمله در توسعه سيستم‌هاي آبياري تحت فشار، مکانيزاسيون، آب و خاک و صنايع تبديلي – تکميلي انجام گرفته در تاريخ کشور بي‌سابقه بوده است.
ضمن اينکه در اين مدت رشد صادرات محصولات کشاورزي بويژه محصولات باغي و از جمله انواع مرکبات در مسير جهش قرار داشته است به‌طوري که در سال 1387 صادرات محصولات کشاورزي به رقم 1/3 ميليارد دلار رسيد که بيش از 65 درصد آن‌ را محصولات باغي تشکيل مي‌داد. با اين حساب آيا انصاف است واردات چند هزارتن پرتقال توسط بخش خصوصي و در قالب‌هاي قوانيني که همين آقايان سالهاي پيش در قالب حمايت از توسعه تجارت آزاد به‌تصويب‌ رسانده‌اند آنقدر بزرگ شود که صادرات صدها هزارتن سيب و مرکبات و انواع صيفي‌جات ناديده گرفته شود؟
آنها چرا نمي‌گويند واردات سيب از بيش از 270 هزارتن در سال 84 به کمتر از 5 هزارتن در 7 ماه گذشته رسيده است؟ آيا آقاي روحاني نمي‌داند و اطرافيان ايشان هم يادآور نشده‌اند که بخش عمده‌اي از واردات ميوه ايران را محصولاتي چون موز تشکيل مي‌دهند که به‌جز مناطق بسيار محدودي قابليت کشت در ايران را ندارند؟
بهتر بود آقاي روحاني از دوستان و اطرافيان خود و کساني که اينگونه آمارهاي هدفمند و تحليل‌هاي نادرست را در اختيار اين و آن قرار مي‌دهند مي‌پرسيد خود آنها در طول سال‌هاي طولاني صدارت خود در بخش کشاورزي چه گلي به سر کشاورزي کشور زدند و چه قدمي را براي توسعه زيرساخت‌ها در کشاورزي کشور برداشتند جز آنکه به قول خودشان در سال‌هاي اول صدارت خود حيران و سرگردان بودند و اصولا نمي‌دانستند چه مي‌کنند و در سالهاي بعدي هم فقط دنبال آن بودند که ديگران را با خود همراه کنند؟
آقاي روحاني بايد از خود مي‌پرسيد کساني که يک چنين توجيهات عوام پسندانه‌اي را براي سرپوش گذاشتن بر ناکارآمدي‌هاي خود ارائه مي‌کنند چگونه مي‌توانند دلسوزان واقعي و کارشناسان صاحب فن براي کشاورزي کشور باشند؟

سوال: ولي به هرحال اين سوال مطرح است که کشاورزي کشور بر اثر خشکسالي و سرمازدگي آسيب‌هاي فراواني ديده است. آيا اين را تاييد نمي‌کنيد؟

خلقاني: وقتي کشور درگير يک خشکسالي خانمانسوز که در طول 60 سال گذشته بي‌سابقه بوده مي‌شود همه بايد کمک کنند تا اين دوره سخت پشت‌سر گذاشته شود نه اينکه از اين مسئله به عنوان حربه‌اي براي ايجاد ياس و ترس در بين مردم استفاده شود.
در مجموع نبايد به گونه‌اي عمل شود که نوعي سياه نمايي و ياس پراکني در بخش کشاورزي در ذهن مردم شکل بگيرد. همه ما بايد به مسائلي همچون توسعه سه برابري فضاي گلخانه‌اي، افزايش 10 برابري شبکه‌هاي آبياري تحت فشار در سال جاري، عبور ميزان صادرات محصولات کشاورزي از مرزهاي پيش‌بيني شده براي سال 88 در سال 86 و افزايش بي‌سابقه توليد گوشت مرغ، تخم مرغ، شير، گوشت قرمز و کمتر از نصف شدن مصرف سموم در اراضي کشاورزي و پيشرفت‌هاي خيره کننده کشور در عرصه‌هاي بيوتکنولوژي و نانوتکنولوژي کشاورزي و کسب رتبه نخست در جشنواره‌هاي مربوطه و کشت زيتون به اندازه تمامي 30 سال گذشته در طول سه سال اخير و برنامه‌هاي پيش‌بيني‌شده براي ايجاد باغات در بيش از يک‌ميليون هکتار از اراضي شيبدار و ... فکر کنيم و به مردم خود غرور و افتخار تزريق کنيم نه اينکه خداي ناکرده آنها را دچار تشويش و اضطراب و نگراني بکنيم.

تاريخ : | | نویسنده : amayesh93 |
رپورتاژ
دوربین مداربسته
لیپوماتیک
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
عوارض روغن خراطین
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
انجام پایان نامه
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
سامانه جامع مشاغل شهرری
اجاره خودرو | کرایه اتومبیل
فال حافظ
خرید اینترنتی دستگاه تصفیه آب خانگی
خرید دستگاه تصفیه آب خانگی
فروش جوجه بوقلمون - اردک - مرغ بومی - شترمرغ
چرا مردم به تور کیش دبی مالزی و تایلند روی آوردند
استفاده از میز و صندلی های استاندارد در تالار عروسی

لینک های مفید
درج آگهی رایگان | صندلی هتلی | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری | فلزیاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.